Owoce jagodowe są najpopularniejszą grupą krajowych owoców używanych przez piwowarów rzemieślniczych. Najczęściej dodawane do piwa są: malina, czarna porzeczka i truskawka. W 2018 roku swoją premierę miało 118 piw z dodatkiem tych owoców, w tym piw 42 piwa z malinami i 33 z czarną porzeczką. W pierwszej połowie bieżącego roku zadebiutowało aż 71 takich piw, w tym 32 z maliną jako dodatkiem. Szersza współpraca branży jagodowej z piwowarami daje szansę na szybszy transfer wiedzy na temat odmian. To z kolei zaowocować musi jeszcze większą ilością ciekawych piw z użyciem owoców jagodowych.
Źródło: Piwna Zwrotnica
Piwa z dodatkiem owoców jagodowych
Źródło: Piwna Zwrotnica
Owoce jagodowe wnoszą do piw dużo ciekawego aromatu i smaku oraz zwiększają intensywność doznań czerpanych z picia piwa. Wzbogacają je o dodatkowe nuty, zwiększają głębię smaku oraz zmieniają kolor, co nie jest bez znaczenia dla atrakcyjności wizualnej piwa. W browarze często używamy owoców do piw, ponieważ ludzie bardzo chętnie kupują takie piwa. Warzymy dużo różnorodnych stylów, od lagerów, przez piwa mocno chmielone, do piw ciemnych i to piwa z owocami należą do najchętniej kupowanych. Koniec końców to klient decyduje.
- dodaje Mateusz Kupracz, piwowar browaru Nepomucen ze Szkaradowa.
Niesamowite kompozycje smakowe
Owoce jagodowe jako dodatek do piwa
Współpraca piwowarów z plantatorami owoców jagodowych
Piwowarzy potrzebują owoców i wiedzy na temat odmian. W przypadku owoców jagodowych, które są charakterystyczne dla naszego klimatu, można robić piwa naprawdę wyjątkowe, takie, jakich nie można warzyć w innych częściach świata. Jako plantatorzy, promujemy modną branżę, która stawia na jakość i przetwarza owoce jagodowe. Kooperując z innymi podmiotami, przekazujemy również wiedzę związaną z odmianami owoców jagodowych
- mówi Witold Boguta, Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, który rozpoczął organizację weekendów piw jagodowych w polskich pubach.
Czarna porzeczka, malina, truskawka
Źródło: Piwna Zwrotnica
Różnica pomiędzy odmianami w obrębie jednego gatunku jest bardzo duża. Mamy odmiany o wczesnej porze dojrzewania owoców, średniej i późne. Im odmiana wcześniejsza, tym krótszy okres wystawy owoców na słońce - zmiany składu chemicznego owoców (różna zawartości cukrów, antocyjanów i witamin zwłaszcza C). Te same odmiany uprawiane w różnych regionach świata będą się również różnic między sobą - wpływ warunków przyrodniczych (gleba, klimat). Kolejnym elementem są tzw. cechy odmianowe uwarunkowane genetycznie podczas hodowli odmian (krzyżowanie ze sobą roślin o ściśle określonych parametrach np. wysoka zawartość antocyjanów). To wszystko składa się na tak duże zróżnicowanie w smaku poszczególnych odmian. Z reguły najbardziej wartościowe parametry przetwórcze mają odmiany późne
- zaznacza Piotr Baryła, Prezes Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnej Porzeczki.
Czas na jagodę kamczacką
Sour Ale, Berliner Weisse czy Gose?
Nie ma nic lepszego niż kwaśne piwo z owocami jagodowymi. Sour Ale wydaje się stylem stworzonym dla tego typu owoców.
- dodaje Wiktor Staszewski z browaru Gzub dodaje.
Źródło: Piwna Zwrotnica - blog zajmujący się tematyką piwa rzemieślniczego. Karolina i Kacper - autorzy bloga - od kilku lat zajmują się przygotowywaniem podsumowań i statystyk dotyczących działalności rynku piwa rzemieślniczego w Polsce. Dodatkowo pasjonuje ich wizualny aspekt piwa oraz kulisy jego tworzenia.
Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce!”.
dr Piotr Baryła
Prezes Polskie Stowarzyszenie Plantatorów Porzeczek