W najnowszej Piramidzie Żywieniowej doszedł bardzo ważny element – ruch. Sam ruch niewspomagany zdrową dietą nie jest korzystny. W czasie ruchu wytwarzają się - w wyniku reakcji wolnorodnikowych – wolne rodniki, które nie są korzystne dla organizmu. Jeżeli się ruszamy, to jednocześnie musimy zdrowo się odżywiać. Dopiero ruch połączony ze zdrowym odżywianiem ma największy sens dla naszego zdrowia i w profilaktyce chorób cywilizacyjnych.
Dobre jedzenie modne, ale nie powszechne
Nakarm swoje bakterie
- Należy pamiętać: w naszej codziennej diecie my musimy mieć określoną ilość składników mineralnych, witamin, które są zawarte w owocach – warzywach, natomiast nasze bakterie wymagają tego niezbędnie. I bez zdrowej diety nasz ekosystem jelitowy po prostu nie będzie prawidłowo funkcjonował nawet jeżeli wdrożymy najlepsze probiotyki i prebiotyki
- mówi dr Patrycja Szachta.
Dobre życie zaczyna się od dobrego jedzenia
Warzywa, które wydają się tak ubogo energetyczne, są źródłem niezwykle wydajnie energetycznych środków. Dzięki tym środkom możemy dobrze funkcjonować, możemy dobrze myśleć i przede wszystkim nasz przewód pokarmowy właściwie funkcjonuje. Jest w stanie absorbować różne ważne substancje z naszego pożywienia, a dodatkowo jeszcze te procesy wpływają korzystnie na odpowiedź immunologiczną
- mówi dr n. med. Igor Łoniewski.
Pełna nazwa najnowszej Piramidy Żywieniowej to „Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej”.
Więcej na temat konieczności radykalnej zmiany postrzegana miejsca warzyw i owoców w naszej diecie w materiałach pt. „Warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego, co jemy” „Kęs za kęs, cios za cios”, „Zdrowe zaczyna się od jedzenia”.
Więcej na temat zależności pomiędzy spożywaniem owoców i warzyw a ryzykiem zachorowania na choroby cywilizacyjne w pracy dr Remigiusz Olędzki, „Potencjał antyoksydacyjny owoców i warzyw oraz jego wpływ na zdrowie człowieka. Antioxidant Potential of Fruit and Vegetables and its Impact on Human Health”, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, 2012, nr 1 (4), s. 44-54, rys., bibliogr. 30 poz. [streszczenie] oraz w ostatnim przedsezonowym numerze Food Forum, maj 2018.
Więcej zdjęć owoców oraz aktywnych młodych ludzi w Press Kit.
Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Lato z borówkami”.