Bardzo często spotykamy się z przekonaniem, że choroby nowotworowe mają podłoże genetyczne. Jeśli nasi rodzice czy dziadkowie, chorują na nowotwór, to my jakoby jesteśmy na niego skazani. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że czynnik spustowy, który spowoduje, że zachorujemy na chorobę nowotworową, uruchamiają najczęściej tzw. czynniki pro nowotworowe. Palenie papierosów, alkohol czy nasz zły styl życia, jeśli prowadzi do nadwagi, a z biegiem czasu także do otyłości.
Warto skupić się na produktach roślinnych, czyli warzywach i owocach. Jest w nich dużo związków, które mają udowodnione działanie przeciwnowotworowe. To najprostsza profilaktyka. Są to owoce jagodowe, takie jak truskawki, maliny, borówki czy też porzeczka. To są owoce, które zawierają dużo przeciwutleniaczy, antocyjanów, niektóre z nich także beta-karotenu. Wszystkie są dobrym źródłem witaminy C. Są to Wszystko związki przeciwutleniające, które redukują stres oksydacyjny w naszym organizmie, który to jest jednym z czynników przyczyniających się do rozwoju nowotworu. Dlatego bardzo ważne jest, byśmy zwracali uwagę na to, co ląduje na naszym talerzu
przypomina dietetyk Monika Stromkie-Złomaniec.
Owoce jagodowe i warzywa kapustne
Warto zwrócić uwagę na to, co jest na „drugiej” połówce talerza. Warto wybierać chude mięso, takie jak indyk czy kurczak, szczególnie bez skóry. Ważne jest, żeby nie było mięsa przetworzonego. Co mam tutaj na myśli? Przede wszystkim wędliny, kiełbasy, parówki. Jest coraz więcej dowodów na to, że one są czynnikami pro nowotworowymi. Kolejna ważna rzecz, na tej drugiej połówce talerza, to obecność nasion roślin strączkowych. Obecność ryb, które dostarczają kwasów omega-3, ale także obecność naturalnego nabiału. Szczególnie takiego nie dosładzanego, o obniżonej zawartości tłuszczu. Absolutnie nie 0%, bo tłuszcz też nam jest potrzebny. Ale zwracajmy uwagę także na skład tych produktów
radzie Monika Stromkie-Złomaniec, dietetyk kliniczna.
Polecamy materiał pt. Profilaktyka nowotworowa na co dzień
Na koniec 5 najważniejszych zasad profilaktyki nowotworowej
- Świeże, sezonowe warzywa i owoce obecne w każdym posiłku. Niech stanowią połowę tego co jesz!
- Ogranicz spożycie mięsa, zastępuj go nasionami roślin strączkowych, rybami i jajami.
- Nie dosalaj posiłków, korzystaj ze świeżych i suszonych ziół.
- Codziennie spaceruj, tyle na ile pozwala Ci zdrowie.
- Unikaj alkoholu i tytoniu.
Monika Stromkie-Złomaniec
dietetyk kliniczny i ekspert Core Team
Z kaloriami na pieńku
Monika Stromkie-Złomaniec, dietetyk kliniczny, ekspert Core Team i wielu projektów kreujących nawyki żywieniowe Polaków. Autorka wielu artykułów z zakresu zdrowego odżywiania, współautorka książek. Prowadzi poradnię dietetyczną „Z kaloriami na pieńku”. Uczy jak jeść zdrowo, sezonowo, smacznie i jak docenić rolę warzyw i owoców.
Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw
Opracowanie w ramach projektu „CORE TEAM - promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora, II edycja”. Projekt jest realizowany przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw we współpracy z agencją strategiczną INSPIRE smarter branding.
Zadanie finansowane ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
Projekt realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Dotychczas opracowane rekomendacje żywieniowe:
Bonus. Talerz*, który detronizuje Piramidę Żywności i Żywienia
Kontakt: