Zapraszamy producentów i opisujące branże media na III przegląd alkoholi z owoców jagodowych. Głównym wydarzeniem będzie konkurs. Medale i Grand Prix Berry Fest 2025 w kategoriach „profesjonalna” i „domowa” przyzna jury w składzie Łukasz Klesyk (przewodniczący jury), Zbigniew Kmieć, Katarzyna Puk, Mikołaj Rey oraz Hieronim Błażejak. Konkurs odbędzie się tradycyjnej już formule rozmowy z ekspertami. Każdy opowie o tym jak tworzy trunek, a eksperci wyciągną największe jego atuty. Atrakcją wykład o sztuce robienia nalewek Hieronima Błażejaka. Degustacja pairingowa z rekomendacją zasady łączenia polskiego drobiu i smaków owoców jagodowych. Do tego kontynuacją zagadnień sprzedaży i marketingu. Zapraszamy na dwa wyjątkowe panele na temat oczekiwań polskiego rynku detalicznego oraz doświadczeń w tworzeniu szlaków kulinarnych. Jeśli chcesz produkować alkohole z owoców, nie może Cię tu zabraknąć.
Berry Fest to spotkanie pionierów oraz konkurs. Twórcy będą mieli możliwość ekspozycji swoich produktów i przygotowania degustacji. Na finał wręczone będą Grand Prix BerryFest 2025 w kategoriach producent profesjonalny i domowy. Laureaci będą promowani w 2025 rok.
Miejsce: Nowa Oranżeria w Pałacu Mała Wieś, Belsk Duży - mapa
Termin: 3 października 2024 r., 10:30-18:30
Do udziału niezbędna jest akredytacja (szczegóły poniżej)
Jakie produkt zaprezentują się na Berry Fest 2025?
Blisko 40 trunków zgłosili producenci wina i nalewek z porzeczki białej, czerwonej i czarnej, jagody kamczackiej, truskawki, której wcześniej nie było. Reprezentowane są aronia, agrest, malina, dereń i rokitnik. Po raz pierwszy oficjalnie zaprezentujemy produkty z innego kraju. Będą to nalewki z ekologicznych upraw derenia z Mołdawii.
Program
- 10:30 Otwarcie, prezentacja programu i wizji rozwoju BerryFest
- 10:35 O produkcji nalewek Robert Wrzosek - aktor, reżyser, pasjonat nalewek.
- 10:45 Sztuka komponowania nalewek - Hieronim Błażejak
- 11:15 Degustacja pairingowa - polski drób i owoce jagodowe. Łukasz Klesyk i Zbigniew Kmieć pokażą możliwości alkoholi z owoców jagodowych w ich łączeniu z drobiem na zimno i pasztetami.
- 12:10 Panel „Rolnictwo, alkohol i turystyka - sens tworzenia szlaków kulinarnych”. Paneliści: Jan Babczyszyn - dyrektor Instytutu Skrzynki oraz Wojciech Bosak - niezależny dziennikarz i krytyk winiarski. Moderuje: Zbigniew Kmieć
- 12:40 Panel drugi: „Oczekiwania współczesnego rynku detalicznego w Polsce”. Uczestnicy panelu Robert Kusiak - ekspert międzynarodowy, który pomaga polskim producentom żywności wejść na rynek francuski oraz zawodowy kupiec kategorii polskim oddziale w E.Leclerc (czekamy na potwierdzenie)
- 13:10 - lunch
- 14:00 rozpoczęcie III przeglądu alkoholi z owoców jagodowych – ekspercka ocena ponad 30 produktów i promocja producentów
- 17:45 Jazz Duo: Marek Batorski - saksofonista i malarz artysta oraz Tomasz Piątkowski - piano. W programie koncertu standardy jazzowe w stylu bossa novy, swingu, ballad jazzowych, z repertuaru wybitnych kompozytorów muzyki jazzowej
- ok. 18:30 wręczenie Grand Prix Berry Fest 2025
Degustacja Pairingowa - polski drób i owoce jagodowe
Łukasz Klesyk i Zbigniew Kmieć pokażą możliwości alkoholi z owoców jagodowych w ich łączeniu z drobiem na zimno i pasztetami. Co ważne, będą to proste przepisy do wykonania w domu. Alkohole z jagodowych będą potraktowane jako niezbędny wręcz dodatek do ożywienia mięs. Łączenie nalewek i likierów z drobiem to silna tradycja kulinarna, która może być podporą turystyki kulinarnej w Polsce.
Debaty ekspertów
Zapraszamy na dwa wyjątkowe panele. Pierwszy będzie kontynuacją zagadnień promocji a drugi sprzedaży. Na temat oczekiwań współczesnego rynku detalicznego w Polsce oraz doświadczeń w tworzeniu szlaków kulinarnych. Moderatorem będzie Zbigniew Kmieć, ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców do spraw rolnictwa i produkcji spożywczej.
Panel pierwszy: „Rolnictwo, alkohol i turystyka - sens tworzenia szlaków kulinarnych”. Oto paneliści:
- Jan Babczyszyn - dyrektor Instytutu Skrzynki - instytucji chroniącej dziedzictwo kulinarne Wielkopolski, twórca wielkopolskiego szlaku kulinarnego, jeden z inspiratorów powstania Polskiej Akademii Smaku, współtwórca Festiwalu Dobrego Smaku w Poznaniu, organizator setek konkursów kulinarnych i nalewkarskich.
- Wojciech Bosak - niezależny dziennikarz i krytyk winiarski. Od wielu lat zajmuje się edukacją winiarską. Współzałożyciel i wykładowca Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle. Prowadzi także wykłady o winorośli i winie na studiach podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Collegium Civitas. Autor podręczników i tłumacz fachowej literatury winiarskiej. Regularnie sędziuje na polskich i zagranicznych konkursach winiarskich. W 1996 roku posadził swoją pierwszą winnicę. Doradza winiarzom przy zakładaniu i prowadzeniu winnic, a także przy wyrobie wina. Patronował powstawaniu wielu szlaków winiarskich i tym doświadczeniem chce się z nami podzielić. Z wykształcenia historyk sztuki. Jego pasją są najstarsze dzieje winiarstwa, rzadkie endemiczne odmiany winorośli oraz tradycyjne techniki wyrobu wina.
Panel drugi: „Oczekiwania współczesnego rynku detalicznego w Polsce”
- Robert Kusiak - ukończył studia w Paryżu i zrobił karierę w grupie Le Figaro, po powrocie do Polski oprócz działalności wydawniczej i marketingowej zajął się pomocą dla francuskich firm wchodzących na polski rynek w tym dla wielkich sieci handlowych. Działał w organizacjach pracodawców obecnie pomaga polskim producentom żywności zaistnieć na francuskim rynku detalicznym.
- zawodowy kupiec kategorii alkoholem w polskim oddziale E.Leclerc, francuskiej sieci supermarketów i hipermarketów.
Twórcy
Będą prezentować trunki, które powstały z wykorzystaniem owoców jagodowych. Zapraszamy na Berry Fest oficjalnych producentów oraz pasjonatów, którzy od lat tworzą trunki z własnych owoców. W tej kategorii również przyznane będzie wyróżnienie.
Nagrody
Przed nami konkurs, w którym przyznane zostaną brązowe, srebrne i złote medale oraz nagroda główna - Grand Prix pierwszego przeglądu alkoholi z owoców jagodowych.
Nagrodzeni będą promowani na łamach czasopism partnerów - Restauracja, Hotelarz, Jagodnik, KURIER365.pl, BiznesCiti i Kurier Warszawski (magazyn). Nagrodą w konkursie jest promocja wśród właścicieli i kadry zarządzającej HoReCa. Kluczowym wymiarem tej promocji jest reklama laureatów w czasopiśmie Restauracja.
Eksperci, którzy będą wspierać jagodowców
Grono ekspertów Berry Fest wzbogacił w tym roku Hieronim Błażejak - mistrz w sztuce komponowania nalewek domowych, laureat wielu prestiżowych nagród w tej dziedzinie. Człowiek obdażony niezwykłą intuicję kulinarną i talentem smakowym.
Dołączy do grupy, którą tworzą Katarzyna Puk – sommelier i sędzia w konkursach winiarskich, Łukasz Klesyk - ekspert od alkoholi mocnych, Zbigniew Kmieć oraz Mikołaj Rey.
Rolą ekspertów jest nie tylko wyłonienie laureatów, ale przede wszystkim promocja i wsparcie merytoryczne. Podczas wszystkich prezentacji będą podpowiadali – jakie są najmocniejsze strony degustowanych produktów i jak wykorzystać potencjał, który mają.
Poniżej krótkie biogramy członków jury. Sami w sobie są argumentem za tym by się dołączyć do Berry Fest. Szczegóły akredytacji - poniżej.
Mikołaj Rey
Ekspert kulinarny, uczestnik pierwszej polskiej edycji MasterChef i zwycięzca specjalnej edycji MasterChef „Najlepsi”. Będąc jednym z finalistów MasterChef pozyskał sympatię widzów i stał się rozpoznawalny. Wkrótce potem rozpoczął cykl reportaży kulinarnych dla programu Dzień Dobry TVN. Podróżując po całej Polsce jako smakosz i entuzjasta wyzwań gastronomicznych. Ma za sobą ponad 500 reportaży i kilkaset warsztatów kulinarnych i pokazów. Co roku jest uczestnikiem, ekspertem, ambasadorem marek, konferansjerem bądź członkiem jury na festiwalach kulinarnych i konkursach, w tym takich znanych jak Guide Michelin czy żółty przewodnik Gault&Millau.
Od kilku lat prowadzi warsztaty kulinarne i degustacje w całej Europie. Ostatnio w Afryce dla polskiej dyplomacji. Od lat wspiera również plantatorów. Od jagodowych spotkań z mediami, przez prezentacje w praskim Koneserze, po Fruit Logistica - największe branżowe targi w Berlinie.
Łukasz Klesyk
Ekspert smaku i alkoholi mocnych, dziennikarz i redaktor kulinarny i alkoholowy, sekretarz redakcji magazynu winiarskiego „Trybuszon”, były redaktor przewodnika Gault & Millau Polska, miesięcznika „Kuchnia”, „Magazynu Wino” i kwartalnika „Ferment”. Autor książki „Między wódką a zakąską” poświęconej polskim wódkom czystym i łączeniu ich z potrawami (wraz z szefem kuchni Aleksandrem Baronem) oraz kilkuset artykułów o niemal wszystkim, co zawiera procenty i da się wypić.
Zbigniew Kmieć
Urodził się w Biłgoraju i jako lokalny dziennikarz zaczął interesować się kulinariami regionu, w którym mieszkał. Pomagał małym producentom ze swojej okolicy w zawiązywaniu stowarzyszeń promocji produktów, organizacji wyjazdów na pierwsze targi. Przez kilka lat był rzecznikiem prasowym Festiwalu Smaku w Grucznie. Pisywał o kulinariach do Kuchni, Magazynu Wino i Wprost. Specjalizuje się w wyszukiwaniu produktów o najwyższej jakości, na nich też oparta została koncepcja Kafe Zielony Niedzwiedź warszawskiej restauracji, którą założył i współprowadził. Angażuje się w promocję węgierskich win w Polsce. Główny ekspert ds. rolnictwa i produkcji spożywczej Zw. Przedsiębiorców i Pracodawców RP.
Katarzyna Puk
Sommelier, Absolwentka WSET na poziomie (3) Advanced. Jej pasja do wina zaczęła się od okazjonalnych degustacji podczas wieloletniej pracy w krakowskiej oraz warszawskiej gastronomii. Dostrzeżona przez jednego z importerów zaczęła dynamiczną karierę w świecie wina, popartą rzetelną edukacją. Opanowanie podstawowej wiedzy obudziło w niej chęć pełnego zrozumienia procesów produkcji oraz uprawy winorośli, która zaowocowała licznymi wyjazdami enologicznymi do ulubionych regionów. Ponieważ jej zdaniem pasja poparta powinna być wszechstronnym doświadczeniem, zdecydowała podjąć wyzwanie pracy na rynku brytyjskim, zdobywając praktykę w prestiżowych wine barach Londynu, między innymi w słynnym 67 Pall Mall. Ponad dwa lata spędziła w Gruzji, pracowała z winiarzami, wielokrotnie uczestniczyła w zbiorach i lokalnie zgłębiała technologie produkcji. Pisze teksty dziennikarskie dla Fementu i Winisfery.
Obecnie sommelier w El Catador, Warszawa. Head sommelier w restauracjach Salute i Nolio, Kraków. Sommelier w projekcie Poznaj Smak Gruzji, Kraków. Autor w VINIFY.PL i Winicjatywa.
Sędzia w konkursach winiarskich: Polskie Korki, SPOT. Poznań. Konkurs Win Polskich w Zielonej Górze; International Rose Championship, Czas Wina oraz Cool Climate Wine Avards, Czas Wina.
Dla kogo jest Berry Fest?
To inicjatywa, która wspiera produkcję na bazie owoców jagodowych, często określanych jako polskie superowoce. Punktem wyjścia są, wymieniamy tu w kolejności przypadkowej: agrest, aronia, borówka, dereń, jagoda kamczacka, jeżyny, maliny, minikiwi, porzeczki, rokitnik, truskawki, żurawina. Lista nie jest zamknięta. Konkurs otwarty jest na najpopularniejsze kategorie alkoholi - wina, nalewki, rzemieślnicze piwo, ratafie. Lista też nie jest zamknięta. W tym roku poznamy także np. geist, okowitą i jagodową wódkę.
Przyjmowane są zgłoszenia z podziałem na firmy i osoby prywatne:
- Firmy to producenci dostarczający swoje produkty do podmiotów hurtowych, posiadające tzw. zezwolenie hurtowe lub sprzedający w miejscu wytworzenia (we własnej winnicy, winiarni, gospodarstwie), na bazie stosownego zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.
- Osoby prywatne to pasjonaci lub plantatorzy, którzy często produkują z własnych owoców i na własne potrzeby. Nie sprzedają, nie mają stosownych zezwoleń, akcyzy, banderol etc. Mają jednak „w dłoni” swój produkt, który chcą pokazać i o którym chcą opowiedzieć.
Jak dołączyć do III edycji Berry Fest?
Wydarzenie ma charakter zamknięty - wymaga akredytacji.
Zapraszamy producentów alkoholi i dystrybutorów
Zapraszamy do współpracy dziennikarzy i redakcje
Dziennikarzy chętne by relacjonować wydarzenie prosimy o akredytację pod adresem: akredytacja@inspiresb.com
Pytania dotyczące akredytacji i materiałów dla dziennikarzy kierować na adres: Maciej.Dolata@inspiresb.com
Patronat medialny nad Berry Fest objęły już czasopisma Restauracja, Hotelarz, Jagodnik oraz KURIER365.pl, BiznesCiti i Kurier Warszawski (magazyn).
Opinie uczestników
Berry Fest jest inicjatywą, której ewidentnie brakowało. Traktujemy to wydarzenie jako platformę komunikacji i możliwość wymiany doświadczeń z całym środowiskiem. To także doskonała okazja do „otwarcia” nowych możliwości biznesowych dla branży HoReCa. Mamy cały mnóstwo pomysłów, które chętnie przy tej okazji skonsultujemy
mówi Jarosław Czarnecki, Nalewkarnia Longinus.
- Polacy kochają wina owocowe, jest to naturalne, ponieważ od stuleci robią je w domach. Ostanie kilka lat to dynamiczny wzrost rynku win owocowych, co potwierdzają dane sprzedażowe. Jestem przekonany, że takie inicjatywy jak Berry Fest będą katalizatorem rozwoju. Czy tak jak w 1929 roku, ponad połowa spożycia win w Polsce, będą to wina owocowe, wierzę, że tak! - dodaje Marcin Bańcerowski, DiWine.
- Renesans nalewek jest zdecydowanie widoczny i niezaprzeczalny. Po innych produktach alkoholowych przyszedł czas na poszukiwanie naturalnych i zdrowych nalewek owocowych. Szczególne cieszy nas zainteresowanie ze strony świadomych ludzi młodych, w przedziale wiekowym od 20 lat. To bardzo dobrze rokuje dla branży - przewiduje Jarosław Czarnecki.
Prawdziwym wyzwaniem jest stworzenie marek. Opowiedzenie o tym co się robi, gdzie, jak i dlaczego właśnie w ten niepowtarzalny sposób. Produkcja win owocowych i nalewek potrzebuje wsparcia. W ramach Berry Fest stworzyliśmy zespół ekspertów. Zapraszamy by 3 października w Pałacu Mała Wieś skorzystać z ich ogromnego doświadczenia i życzliwości. Celem Berry Fest jest pomoc pionierom, przedsiębiorcom, którzy aby odnieść indywidualne sukcesy muszą wspólnie budować rynek - podsumowuje Maciej Dolata, partner INSPIRE smarter branding, agencji strategicznej wspierającej działania sektora ogrodniczego. Koordynator projektów - Połowa sukcesu, Core Team, Berry Innovation - integrujących działania promocyjne i angażujących liderów w rozwój sektora.
Źródło: INSPIRE smarter branding
Kontakt: