Choroby układu krążenia jak miażdżyca tętnic wywołana wysokim cholesterolem, nadciśnienie i w konsekwencji zawał serca lub udar mózgu, to główne przyczyny przedwczesnych zgonów na całym świecie. Dietetycy i lekarze doskonale wiedzą, że można im zapobiec. Zmiana stylu życia, więcej ruchu, zdrowe posiłki i codzienna porcja przetworów z aronii mogłyby zupełnie odmienić niechlubne statystyki. Sezon zbiorów aronii to doskonały moment, aby owoc zaadresować do tych, którzy najbardziej go potrzebują, czyli pacjentów kardiologicznych. Problem dotyczy Ciebie lub kogoś z bliskich? Koniecznie przeczytaj.
Aronia, co to za owoc?
Aronia to gatunek rośliny z rodziny różowatych (Rosaceae), która wydaje niewielkie czarne owoce. Aronia pochodzi z Ameryki Północnej, w stanie dzikim występuje od centralnej Kanady aż po Florydę w USA. Aktualnie aronia uprawiana jest w Europie, a w Polsce ma się wyjątkowo dobrze za sprawą idealnego do jej uprawy klimatu.
Nasz kraj jest największym na świecie producentem aronii, która głównie przeznaczana jest na przetwórstwo. Z aronii najczęściej produkowane są soki, koncentraty soków, dżemy, herbatki i wina.
Wartość odżywcza
Aronia jest owocem niskokalorycznym w 100 g owoców dostarcza około 47 kcal. Jednak z racji tego, że surowe owoce zjadamy rzadko a raczej sięgamy po przetwory, to w nich kaloryczność może być wyższa. Wynika to z obecności cukru czy innych dodatków.
Aronia jest źródłem witamin C, E, K i niektórych składników mineralnych jak wapń, żelazo, potas i magnez. Zawartość ich nie jest jednak szczególnie wysoka.
Najważniejszymi związkami chemicznymi obecnymi w owocach aronii są polifenole. To właśnie z nich słynie aronia. Wśród polifenoli aroniowych możemy wyróżnić antocjany.
Antocyjany są wrażliwe na zmiany środowiskowe jak wysokie pH, dostęp tlenu, światła, obecność witaminy C, cukrów oraz enzymów. Jednakże, antocyjany zawarte w owocach aronii, wykazują dużo większą odporność na wymienione czynniki. Obecność sorbitolu oraz polimerów katechinowych stabilizuje antocyjany.
Wspomniane polimery katechinowe - procyjanidyny i taniny, wyróżniają aronię na tle innych owoców jagodowych. To one nadają owocom aronii niespotykanego gorzko-cierpkiego smaku.
Suma polifenoli i witamin antyoksydacyjnych w aronii jest tak wysoka, że aronia należy do owoców o największej mocy przeciwutleniającej. Skutecznie niszczy wolne rodniki i chroni nas przed skutkami stresu oksydacyjnego, który leży u podłoża wielu chorób. Mówiąc wprost, owoce aronii i jej przetwory (na uwagę zasługują soki, owoce suszone i sproszkowane ekstrakty) są fantastycznym i skutecznym przeciwutleniaczem, inaczej antyoksydantem.
Na uwagę zasługuje jeszcze „aroniowy” błonnik, którego najwięcej znajdziemy w wysuszonych i zmielonych wytłokach z owoców. Dominuje w nich frakcja błonnika nierozpuszczalnego , w skład którego wchodzą celulozy, hemicelulozy i ligniny. Błonnik odgrywa ważną rolę w profilaktyce chorób nowotworowych przewodu pokarmowego, dzięki temu, że przyspiesza pasaż jelitowy i skraca czas kontaktu ewentualnych substancji rakotwórczych z błoną śluzową jelita.
Dlaczego warto sięgać po aronię i robić z niej przetwory?
Poznaj 4 powody dla, których warto jeść przetwory z aronii:
1.Obniżają ciśnienie tętnicze krwi
Właściwości hipotensyjne aronii wynikają przede wszystkim z obecności w owocach i przetworach dużych ilości związków przeciwutleniających (polifenoli i witamin) które redukują stres oksydacyjny i oddziałują korzystnie na naczynia krwionośne. Związki te hamują enzym konwertazę angiotensyny, co skutkuje obniżeniem poziomu angiotensyny II (hormon peptydowy) i w efekcie obniżeniem ciśnienia skurczowego i rozkurczowego krwi.
Obserwuje się to działanie, także w badaniach z udziałem ludzi. W jednym, przeprowadzonym na WUM, wzięli udział pacjenci po zawale, leczeni statynami. Na 6 tygodni włączono części z nich suplement z ekstraktem z aronii (pozostali dostawali placebo). W grupie pacjentów otrzymujących ekstrakt z aronii znacząco obniżyło się ciśnienie skurczowe (o 11 mmHg) i rozkurczowe (o 7,2 mmHg) krwi.
2.Obniżają cholesterol całkowity, cholesterol-LDL i trójglicerydy
To również zasługa polifenoli, a dokładniej antocyjanów. Liczne badania na komórkach, zwierzętach doświadczalnych i ludziach wykazały, że związki te korzystnie wpływają na profil lipidowy i tym samym zmniejszają ryzyko następstw hipercholesterolemii.
W jednym z badań, w którym wzięli udział mężczyźni z hiperlipidemią/hipercholesterolemią, zaordynowano im codzienne picie porcji soku z aronii, przez okres 6 tygodni. Po eksperymencie, wykonano badania krwi, które wykazały znaczny spadek poziomu cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL (tzw. „zły cholesterol”) i trójglicerydów (TG) we krwi, dodatkowo poziom cholesterolu HDL (tzw.” dobry” cholesterol) wzrósł.
3.Działają przeciwdrobnoustrojowo
Aronia wykazuje działanie antybakteryjne. Związki chemiczne obecne w owocach hamują wzrost bakterii, takich jak Escherichia coli i Bacillus cereus (badanie in vitro).
Sok z aronii wykazuje działanie zapobiegające infekcjom dróg moczowych. Potwierdza to trzymiesięczne badanie z udziałem seniorów przebywających w domach opieki. Osoby otrzymujące w tym okresie 156 lub 89 ml soku z aronii, doświadczyły zmniejszenia częstotliwości występowania infekcji dróg moczowych, odpowiednio o 55% i 38%. Większa, dobowa porcja soku z aronii okazała się skuteczniejsza w profilaktyce infekcji dróg moczowych.
4.Spowalniają starzenie się mózgu
Aroniowe antyoksydanty to metoda na profilaktykę chorób neurodegeneracyjnych związanych ze starzeniem się organizmu, w tym mózgu. Regularne sięganie po ekstrakty z ciemnych owoców (aronia jest tu doskonałym przykładem) może spowolnić utratę pamięci i trudności z koncentracją, które postępują wraz z wiekiem.
Aronia chroni przed miażdżycą/Aronia – panaceum na choroby układu krążenia
Szacuje się, że nadciśnienie tętnicze ma prawie 10 mln Polaków, a nieprawidłowy lipidogram (wysoki cholesterol całkowity, LDL cholesterol, trójglicerydy) drugie tyle rodaków (21 mln). Skala problemu jest gigantyczna! To właśnie choroby układu krążenia są najczęstsza przyczyną śmierci (odpowiadają za 34,8 % zgonów).
Trzeba wiedzieć, że cholesterol jest głównym budulcem blaszki miażdżycowej , która zatyka tętnice doprowadzające krew do różnych organów. W połączeniu z nadciśnieniem tętniczym, destrukcyjny proces w organizmie przybiera na sile. Skutki? Na początku zmęczenie, duszności, bóle w klatce piersiowej, ale na horyzoncie- zawał serca i udar mózgu, które są główną przyczyną przedwczesnych zgonów.
Można temu zapobiec! Zmiana stylu życia, więcej ruchu a zwieńczeniem tych działań – ciemne owoce jagodowe z aronią na czele.
Aronia jako owoc szczególnie zasobny w polifenole jest nadzieją w walce, z tak powszechnymi w naszym kraju chorobami układu krążenia. Trzeba mówić o tym głośno, że na wyciągnięcie ręki mamy super owoc, który może skutecznie zmienić niechlubne statystyki. Wystarczy sięgać po niego regularnie.
Cudze chwalicie, swego nie znacie! Poznaj się na aronii
Wielu z nas wie, że czerwone wino jest dobre dla serca. Wielu docenia też przeciwutleniające właściwości zielonej herbaty. Polska nie słynie z żadnego z tych produktów, ale naszym asem w rękawie jest aronia, która niejako łączy zalety czerwonego wina i zielonej herbaty, bo ma w sobie cenne dla zdrowia antocyjany i katechiny.
W Polsce mamy ogromne plantacje aronii, korzystajmy z aroniowych przetworów, które mają udowodnione działanie prozdrowotne. To naturalny i sprawdzony od lat sposób na zdrowie, którym powinniśmy zainteresować się na nowo.
Więcej infografik promujących jej walory w zakładce PressKit
#Fundusze Promocji
Publikacje sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizowanej przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii "Czas na polskie superowoce! Edycja V".
Tytuły altarnatywne:
- Regularnie spożywanie tego owocu może zupełnie odmienić zdrowie Polaków! Obniża cholesterol, reguluje ciśnienie tętnicze krwi i zapobiega miażdżycy, mowa o aronii.
- Choroby układu krążenia zabijają Polaków a regularne spożywanie tego owocu mogłoby znacząco rozwiązać problem. Doceńmy aronię, której już zaufał świat!
- Aronia to naturalny i skuteczny lek na nadciśnienie i wysoki cholesterol. Dlaczego mało kto o tym wie?
- Choroby układu krążenia zabijają Polaków a regularne spożywanie tego owocu mogłoby znacząco rozwiązać problem. Doceńmy aronię, której już zaufał świat!
- Aronia to naturalny i skuteczny lek na nadciśnienie i wysoki cholesterol. Dlaczego mało kto o tym wie?
Bibliografia
- I.Wawer i inni. „Aronia-superowoc”, wyd. OFI
- https://aronia.org.pl/oaronii
- https://dietetycy.org.pl/aronia-wlasciwosci-zdrowotne
- https://dietetycy.org.pl/aronia-wlasciwosci
- https://vitapedia.pl/aronia
- https://aronia.org.pl/oaronii
- https://dietetycy.org.pl/aronia-wlasciwosci-zdrowotne
- https://dietetycy.org.pl/aronia-wlasciwosci
- https://vitapedia.pl/aronia
Kontakt: