Krzewy aronii co roku w drugiej części lata wydają jedne z najzdrowszych, o ile nie najzdrowsze, owoce na świecie. Tak się fortunnie składa, że zdecydowana większość plantacji tego gatunku znajduje się w Polsce! W sezonie 2024, pierwszy raz w historii, w aroniowych gospodarstwach w różnych częściach kraju odbędą się dni otwarte. Ich kluczowym elementem będzie możliwość samodzielnego zebrania owoców wprost z krzewu. Ale to tylko jedna z licznych atrakcji zaplanowanych przez organizatorów.
O aronii
Aronia, znana również jako aronia czarnoowocowa (Aronia melanocarpa), jest bogata w różne składniki odżywcze i związki bioaktywne, które mogą przynieść liczne korzyści zdrowotne. Owoce te są jednym z najbogatszych źródeł przeciwutleniaczy, takich jak polifenole, antocyjany i kwas chlorogenowy. Przeciwutleniacze pomagają neutralizować wolne rodniki, które mogą uszkadzać komórki i prowadzić do różnych chorób przewlekłych. Te niezwykle cenne dla ludzkiego zdrowia związki zawarte w aronii mogą poprawiać zdrowie serca, redukując stany zapalne, polepszyć funkcję naczyń krwionośnych i obniżyć poziom cholesterolu. Związki bioaktywne zawarte w aronii mogą wspierać układ odpornościowy, pomagając organizmowi w walce z infekcjami i chorobami. Badania sugerują, że aronia może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi, co może być korzystne dla osób z cukrzycą. Spożywanie aronii i przetworów na jej bazie może być cennym elementem profilaktyki antynowotworowej a także może wspierać zdrowie układu pokarmowego poprzez poprawę mikroflory jelitowej i zapewnić ochronę przed różnymi schorzeniami przewodu pokarmowego.
Aronia wykazuje także niezwykle silne działanie w kierunku regulacji nadciśnienia tętniczego krwi. Więcej o walorach w materiale Naturalny sposób na nadciśnienie.
Gdzie zaopatrzyć się w ten skarb?
Długi sierpniowy weekend zwieńczony zostanie dniami otwartymi w gospodarstwach w różnych częściach Polski. W trakcie spotkań na świeżym powietrzu będzie można odwiedzić plantacje, zobaczyć w jakich warunkach rosną owoce, zerwać je lub nabyć już przygotowane do drogi! Odbędą się też:
- pokazy wyciskania soku z aronii
- pokazy wytwarzania aroniowego dżemu
- pokazy produkcji aroniowej nalewki
- przekazanie przepisów i receptur na wykonanie przetworów z aronii w domu
- pokazy mechanicznego zbioru owoców
- liczne niespodzianki dla całych rodzin
W gościnę 24 i 25 sierpnia (sobota i niedziela) zapraszają następujące gospodarstwa:
- Plantacja państwa Marceli i Pawła Krawiec, ul. Owocowa 3, Karczmiska, powiat opolski, Lubelszczyzna
- Plantacja i pasieka Michała Piątka wspólnie z firmą Aronia Eggert, Sierzchowy 97a, powiat rawski, województwo łódzkie
- Plantacja państwa Joanny, Arkadiusza, Konrada, Pawła i Wojciecha Niezgódków, Brokęcino 28, powiat złotowski, Wielkopolska
Oprócz owoców aronii, w trakcie spotkań nabyć będzie można gotowe przetwory aroniowe, przetwory na bazie aronii i innych owoców, aronii i miodu, miody a także doniczkowane sadzonki aronii do uprawy we własnym ogrodzie. Pełna lista atrakcji oraz możliwość zaproszenia znajomych w wydarzeniu 👉 Samozbiory aronii!
Aż 75% wszystkich owoców aronii zbieranych co roku na świecie pochodzi z Polski. Jesteśmy ojczyzną aronii, nie ma drugiego tak polskiego owocu! A przypomnieć warto, że 25 sierpnia, to Dzień Polskiej Żywności, co stanowi kolejny powód dla którego warto przybyć na aroniowe pola. Zapraszamy do rodzinnego odwiedzania plantacji, spędzenia czasu z dala od miejskiego zgiełku i codziennego zabiegania. Sielska atmosfera głębokiej i malowniczej polskiej wsi, czyste powietrze, zdrowe owoce i beztroski czas spędzony razem – to tylko część powodów aby odwiedzić plantacje superowoców, jagodniki aroniowe!
Więcej o walorach aronii w specjalnym materiale na stronie PolskieSuperowoce.pl
#Fundusze Promocji
Publikacja powstała w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw oraz INSPIRE smarter branding zadania Czas na polskie superowoce!, VI edycja.
Projekt realizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Więcej informacji na temat organizacji samozbiorów, jagodowych newsletterów, comiesięcznych śniadań prasowych i wielu innych projektów realizowanych w ramach kampanii Czas na polskie superowoce!, VI edycja
Kontakt: