Używanie słowa dieta raczej nie pomaga, ponieważ większość osób postrzega je jako nieprzyjemne, bolesne, ograniczające. Dietetycy używają tego słowa dla uproszczenia. Jest po prostu krótsze niż „sposób żywienia” albo „styl życia”. Musimy wypracować komunikację, która zaspokoi potrzeby pacjenta, a jednocześnie pozwoli się łatwo komunikować specjaliście. Staramy się do tego podejść jak najbardziej elastycznie i dostosować dietę do siebie, a nie siebie do diety
podpowiada Agata Lewandowska, absolwentka dietetyki na WUM i SGGW oraz psychodietetyki na SWPS. Autorka licznych artykułów i książek, w których promuje normalność w diecie - zdrowe żywienie bez udziwnień i na miarę indywidualnych możliwości. Pokazuje, że zdrowe odżywianie to codzienna troska o zdrowie.
Mówimy „dieta”, a ludzie słyszą odchudzanie
Informacja o badaniu: sondaż zrealizowany przez Kantar Public w ramach projektu CORE TEAM, w dniach 15-20 lutego 2023 r., techniką wywiadów bezpośrednich w domach respondentów, na reprezentatywnej próbie 1010 Polaków w wieku 15 lat i więcej. Badanie finansowane było ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
Więcej na temat wyników badań percepcji słowa „dieta” i więcej opinii dietetyków w materiale: Dlaczego słowo „dieta” tak źle się kojarzy?
Opracowanie sfinansowano ze środków Fundusz Promocji Owoców i Warzyw w ramach projektu „CORE TEAM - promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora, II edycja”. Projekt realizowany jest przez INSPIRE smarter branding.
Zapraszam dietetyków i promotorów zdrowego odżywiania na podwójną debatę na ten temat percepcji „diety śródziemnomorskiej”. Data debaty: 27 kwietnia 2023 r., godz. 10:00. Miejsce: Piękna 24/26, piętro II, siedziba Kantar, Warszawa.