Rośnie popularność smozbiorów. To pobyt na plantacji, podczas którego można spróbować jak smakują różne odmiany owoców tego samego gatunku. Najbardziej popularne są wizyty na plantacjach owoców jagodowych. Jemy ich coraz więcej i rośnie też nasza ciekawość na temat tego, jak są uprawiane. Spośród wszystkich polskich superowoców najczęściej widzieliśmy, jak uprawiane są truskawki (61%) i maliny (51%). Za klasykę uważamy porzeczki (43%) i agrest (42%). Odkrywamy zaś borówkę wysoką, aronię, rokitnik (8%) i minikiwi (6%). Od kilku lat najwięcej osób przyciągają plantacje jagody kamczackiej. Już 10% Polaków widziało jak się ją uprawia. Wyniki przedsezonowego sondażu komentuje Agata Zadrożna, ekspert Kantar.
Pochodzenie ma znaczenie. W obliczu pandemii i wojny jeszcze mocniej czujemy, że to, co polskie jest nam bliskie. To też kwestia powrotu do dzieciństwa, do dawnych smaków, do tego co się jadło w domu, do tradycji. Jest to też taki popandemiczny, ogromny, głód naturalność i potrzeba dbania o siebie. Wiele trendów, które prowadzą do tego samego wniosku, że warto pokazywać ludziom, skąd się bierze ich jedzenie
mówi Agata Zadrożna, ekspert Kantar Public.
Jagodowa ekstraklasa
Klasyka gatunku
Najbardziej intrygujące superowoce
Sezon zbiorów owoców jagodowych obfituje w okazje do odwiedzenia plantacji. Zapraszają plantatorzy truskawek, agrestu, malin, a samozbiory borówki doczekały się nawet swojej nazwy, to Borówkobrania.
Chcemy wiedzieć skąd się bierze nasze jedzenie
Te badania wpisują się w szerszy trend. Jako konsumenci chcemy wiedzieć skąd się bierze nasze jedzenie. W sklepie wszystko jest zapakowane, albo w plastik, albo wsadzone do lodówki. Nie wiemy co to w praktyce znaczy, skąd to się wzięło, jak było uprawiane czy hodowane, nie wiemy nawet z jakiego jest kraju?
mówi Agata Zadrożna, ekspert Kantar Public.
Wiedza Polaków na temat uprawy warzyw i owoców
Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce! Edycja IV". Projekt realizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.