W postanowieniach noworocznych nie widzimy realnej szansy na zmianę. Kojarzą się one z szybką rezygnacją i rozczarowaniem. Jednym z głównych powodów jest poczucie presji oraz przekonanie, że sukces jest praktycznie niemożliwy. Eksperci zauważają, że zmiana nawyków żywieniowych to często świadoma i dobrze zaplanowana decyzja. Najsilniejszą motywacją do wprowadzenia zmian jest dążenie do poprawy zdrowia. Czynnikiem sprzyjającym jest brak presji. Temat ciekawy dla nas ponieważ zdrowa dieta oznacza dziś spożywanie większej ilości warzyw i owoców.
Postanowienia noworoczne związane ze zmianą sposobu odżywiania na zdrowszy
- muszą zostać spisane - mogą zostać zapomniane,
- niezwykle rzadko się z nich rozliczamy,
- jeśli nie uda nam się rozpocząć pierwszego stycznia, natychmiast z nimi zrywamy,
- podchodząc do nich, zakładamy, że wytrwamy maksymalnie kilak tygodni
- dotyczą trudnych dla nas zmian, często sprzecznych z naszym charakterem.
Dodatkowo uważają, że utrzymanie czy rozpoczynanie diety w tym czasie wiązałoby się z wieloma problemami, w tym logistycznymi. Karnawał nie sprzyja restrykcjom. To czas, w którym trudno rezygnować z jedzenia i spożywania alkoholu.
Grupa Młodych dorosłych wskazuje również na problem dotyczący długości trwania postanowień. Nie planują na rok do przodu, nie wiedzą, jak będzie wyglądała ich życiowa sytuacja, więc nie chcą poodejmować postanowień na tak długi czas.
Wśród niektórych osób niepraktykujących postanowień noworocznych istnieje przekonanie, że konkretna data wdrożenia zmian w życiu jest ważna (choć nie łączą jej z Nowym Rokiem).
Według nich postanowienia noworoczne są często podejmowane pod wpływem impulsu, jednak indywidualnie ustanowiona i konkretna data zmiany sposobu żywienia wprowadza dyscyplinę i ma wymiar symboliczny.
Dla części Młodych dorosłych, którzy studiują, substytutem postanowień noworocznych są postanowienia semestralne.
Wiosna wskazywana jest jako czas sprzyjający zmianom ze względu na specyficzną aurę i większą dostępność warzyw i owoców.
Drivery - czynniki napędzające, determinujące sukces
Z badań konsumpcji wynika, że 16-18% Polaków odżywia się zgodnie z zaleceniami dietetyków, jeśli chodzi o spożywanie właściwej ilości warzyw i owoców. W tym samym czasie 1/7 Polaków odżywiało się bardzo źle, czyli warzyw i owoców jadło bardzo mało lub wcale. Większość Polaków (2/3) je mało owoców i warzyw. Szczegóły w comiesięcznym monitoringu konsumpcji na stronie WczorajNaTalerzu.pl
„Narodowe badania konsumpcji warzyw i owoców” realizowane są przez KANTAR dla Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. Projekt realizowany jest we współpracy z agencją INSPIRE.
Zadanie finansowane jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
Projekt otrzymał patronat honorowy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
#Fundusze Promocji
#PołowaTegoCoJemy #WczorajnaTalerzu
#ZacznijOdWarzyw #WzbogaćOwocami