Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw zapytał Polaków o to, czy jeżeli mieliby możliwość uczestnictwa w samozbiorach, czy byliby nimi zainteresowani? Badania pokazały, że 3/4
Wyniki badań atrakcyjności samozbiorów
- Rośnie popularność samozborów w Polsce
- 76% badanych deklaruje, zainteresowanie samozbiorami polskich warzyw i owoców, to 24,6 mln Polaków
- Liczba osób zainteresowana samozbiorami w skali roku wzrosła o ponad 1,9 mln. W maj 2023 r. chęć udziału deklarował 70% badanych.
- Wśród owoców jagodowych jakie najbardziej chcielibyśmy zbierać samemu są truskawki (35%), maliny (23%) i borówki (21%), jagoda kamczacka (9%), jeżyny (9%), czarna (8%) i czerwona porzeczka (8%) oraz minikiwi (6%).
Informacja o badaniu: zrealizowane w dniach 10-15 maja 2024 r., techniką wywiadów bezpośrednich w domach respondentów, na reprezentatywnej próbie 1015 Polaków w wieku 15 lat i więcej. Sondaż realizowany przez Kantar Public w ramach projektu „CORE TEAM - promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora, IV etap”. Projekt realizowany jest przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, jest finansowany ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
Wskaźniki konsumpcji w maju 2024
Niski poziom wskaźnika (od 0 do 25 pkt.) oznacza np., że respondent jadł w minionym tygodniu wymienione warzywa i owoce, jednak każde tylko raz, albo że częściej jadł mniej ich rodzajów. Wysoki poziom (od 50 do 100 pkt.) oznacza np., że respondent jadł w minionym tygodniu wszystkie wymienione warzywa i owoce co najmniej 2-3 razy. Mógł też jeść połowę spośród wymienionych za to codziennie.
Niski poziom wskaźnika (od 0 do 33 pkt.) oznacza np., że respondent jadł w minionym tygodniu od żadnego do 1/3 spośród wymienionych warzyw i owoców. Wysoki poziom wskaźnika (od 68 do 100 pkt.) oznacza np., że respondent jadł w minionym tygodniu min. 2/3 spośród wymienionych gatunków.
Zalecany poziom wskaźnika Wczoraj na talerzu (75 do 100 pkt.) w przybliżeniu oznacza, że dana osoba jadła warzywa i owoce na wszystkie posiłki, a w co najmniej połowie posiłków warzyw i owoców było nie mniej niż połowa (co jest zgodne z zaleceniami żywieniowymi). Zadowalający poziom wskaźnika (50 do 74,99 pkt.) oznacza, że warzywa i owoce były we wszystkich posiłkach, ale w większości stanowiły mniej niż połowę. Niski poziom wskaźnika (25 do 49,99 pkt.) oznacza, że warzywa i owoce były w co najmniej połowie posiłków, ale nie stanowiły ich połowy. Bardzo niski poziom wskaźnika (0 do 24,99 pkt.) oznacza, że warzywa i owoce pojawiły się maksymalnie w co drugim posiłku.
https://wczorajnatalerzu.pl
Badanie zrealizowano w dniach 10-15 maja 2024 r., na reprezentatywnej próbie 1005 Polaków w wieku 15 lat i więcej. Wywiady bezpośrednie w domach respondentów (CAPI). Kantar pyta w nim respondentów o częstotliwość spożywania 21 gatunków w ostatnim tygodniu i o spożywanie warzyw, owoców i ich przetworów podczas poszczególnych posiłków w dniu poprzedzającym badanie.
Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw
#Fundusze Promocji
Opracowanie w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw zadania „CORE TEAM - promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora, IV edycja”.