01/05/24

Kantar: owoce, którym jesienią przybywa konsumentów 3 rok z rzędu


Kluczowe i najaktywniejsze promocyjnie gatunki owoców jagodowych zanotowały wzrost liczby klientów także w listopadzie. Borówki, maliny, truskawki oraz przetwory z aronii, zanotowały kolejny, trzeci z rzędu, wzrostu konsumpcji jesienią. W skali 3 lat, od listopada 2020 do listopada 2023 r., sumaryczna ilość ich konsumentów wzrosła o blisko 40%.

Analizie poddano dane za listopad - dane za ostatni pełny miesiąc jesieni, także ostatnie dane dotyczące konsumpcji dostępne pod koniec grudnia. Badania kumulują deklaracje konsumpcji owoców deserowych oraz ich przetworów, w tym owoców mrożonych i liofilizowanych.

Borówki

W listopadzie br. konsumpcję borówki deklarowało 30% konsumentów, tj. 9,7 mln. W listopadzie ur. było to 25%, czyli 8,1 mln. Dwa lata temu w listopadzie 2021 r. borówki jadło 23% Polaków, czyli 7,4 mln. W tym samym okresie 2020 r. – odpowiednio 21% i 6,8 mln.

W liczbach bezwzględnych oznacza to wzrost w skali roku o 1,6 mln konsumentów, w skali 2 lat o 2,3 mln, a od 2020 r. o 2,9 mln.

Maliny

W listopadzie br. konsumpcję malin deklarowało 28% konsumentów. Dla porównania, w listopadzie ur. i 2 lata temu było to 22%, a w 2020 r. 20%.

W liczbach bezwzględnych to 9,1 mln osób. O 2 mln więcej konsumentów niż 12 miesięcy temu i o 2,6 mln więcej niż 3 lata temu.

Truskawki

W listopadzie br. konsumpcję truskawek deklarowało 22% konsumentów. Dla porównania, w listopadzie ur. było to 15%, 2 lata temu 19%, a 3 lata temu 16%.

W liczbach bezwzględnych to 7,1 mln osób. To najwyższy wynik od czasu rozpoczęcia badań. O 1,9 mln więcej konsumentów niż 3 lata temu.



Aronia i jej przetwory

W listopadzie br. konsumpcję przetworów z aronii deklarowało 19% konsumentów, tj. 6,2 mln. W listopadzie ur. było to 13%, czyli 4,2 mln. Dwa lata temu w listopadzie 2021 r. - 15% Polaków, czyli 4,9 mln. W tym samym okresie 2020 r. – odpowiednio 14% i 4,5 mln.

W liczbach bezwzględnych oznacza to wzrost w skali roku o 1,7 mln.



Wyniki badań konsumpcji 2020-2023

Badania zlecane są przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw w ramach projektu „CORE TEAM - promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora”. Projekt jest realizowany przez Kantar we współpracy z agencją INSPIRE smarter branding.

Aktualizowane wynik dotyczące kilkudziesięciu gatunków są publicznie dostępne na stronie WczorajNaTalerzu.pl

Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw






Badanie zrealizowano w dniach 8-11 listopada 2023 r., na reprezentatywnej próbie 1012 Polaków w wieku 15 lat i więcej. Wywiady bezpośrednie w domach respondentów (CAPI).


Kantar pyta respondentów o częstotliwość spożywania 21 gatunków w ostatnim tygodniu i o spożywanie warzyw, owoców i ich przetworów podczas poszczególnych posiłków w dniu poprzedzającym badanie.


Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii Czas na polskie superowoce! Edycja V.




Kontakt:
Kuba Antoszewski