01/16/23
Projekt „Czas na polskie superowoce!” - podsumowanie sezonu 2022
Kampania „Czas na polskie superowoce!” promuje owoce jagodowe i ich przetwory. W 2022 roku została nagrodzona w największym na polskim rynku konkursie konsumenckim Złote Innowacje FMCG & Retail. Doceniono integracyjną formułę i rosnące zasięgi. Oto najważniejsze fakty i osiągnięcia kampanii w sezonie 2022. W materiale promocja konsumpcji, sprzedaży bezpośredniej, kluczowe wydarzenia i kanały komunikacji. Na koniec, postrzegane jako strategiczne, pozycjonowanie jako polskie superowoce i część aktywnego stylu życia, promocja innowacyjności i nowych kategorii przetworów. Projekt jest finansowany z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
Kampania „Czas na polskie superowoce!” promuje codzienną konsumpcję owoców i przetworów. Projekt od lat integruje środowisko producentów. Wiele jagodowych inicjatyw inspirowało cały sektor ogrodniczy. Oto kilka historycznie najważniejszych: 1 LIPCA – Dzień Polskiej Borówki (2017), Lato z Borówkami (2018), Czas na polskie superowoce! (od 2019), Połowa Sukcesu (2020), powstanie Jagodowego Core Teamu (2021). Taki potencjał mają, zainaugurowane w minionym roku, przeglądy nowych produktów - Innovation Conference oraz promujący jagodowe alkohole - Berry Fest.
W 2022 roku projekt „Czas na polskie superowoce!” otrzymał nagrodę „Złotej Innowacji FMCG 2022”. Jest ona przyznawana za „rozwiązania, które uatrakcyjniają rynek spożywczy, zmieniają podejście do zakupów i bezpośrednio wpływają na zachowania kupujących”. Nagroda pokazuje, że producenci mogą skutecznie kreować to jak postrzegane są owoce.
Silna branża jagodowa jest częścią integrującego się sektora ogrodniczego. Wspólnie pokazujemy, że za każdym gatunkiem stoją ludzie. Kreujemy postrzeganie owoców i nawyki żywieniowe Polaków. Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w te procesy. W szczególności producentom, członkom Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej SPBA, Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki, Stowarzyszenia Plantatorów Jagody Kamczackiej, Polskiego Stowarzyszenia Plantatorów Porzeczek, Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii ARONIA POLSKA, Stowarzyszenia Plantatorów Mini Kiwi oraz Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. Specjalne podziękowania dla Fundacji Promocji Polskiej Borówki, która od początku jest partnerem merytorycznym nagrodzonego projektu
- mówi Witold Boguta, Prezes KZGPOiW.
Realizowana od kilku lat promocja kreuje wizerunek branży. Pokazując plantacje odpowiada na pytania: kim jesteśmy, co robimy i jaką obietnicę składamy jako producenci? To wszystko tworzy grunt pod rozwój poszczególnych gatunków, przetworów i nowych marek. Dobrym miernikiem efektywności realizowanych działań jest wzrost konsumpcji.
Wzrost ilości konsumentów owoców jagodowych
Konsumpcja owoców jagodowych jest monitorowana od 3 lat i systematycznie rośnie. W ramach parasolowego projekt „Core Team” sektor ogrodniczy zleca comiesięczny monitoring konsumpcji. Badania realizuje firma Kantar Public. Wzrosty ilości konsumentów owoców jagodowych są większe niż innych gatunków owoców i warzyw.
Kantar pokazuje wzrost konsumpcji owoców i przetworów z owoców jagodowych w całym sezonie 2022, czyli od kwietnia do grudnia ur..
Co miesiąc dane omawiane są w gronie przedstawicieli branży, mediów (w ostatni czwartek miesiąca) i prezentowane na stronie PolskieSuperowoce.pl w zakładce DLA HANDLU. Szczegółowe wyniki monitoringu konsumpcji 11 jagodowych gatunków śledzić można na specjalnej stronie WczoraNaTalerzu.pl
Kampania „Czas na polskie superowoce!" realizowana jest w mediach społecznościowych i w prasie. Dzięki wypowiedziom ekspertów owoce jagodowe regularnie pojawiają się w radio, m.in. RMF FM i Polskim Radio. Producenci prezentowali truskawki, jeżyny, minikiwi, rokitnik oraz jagodowe przetwory w Pytaniu na Śniadanie, Teleekspresie i Agrobiznesie. W sezonie 2022 promowano owoce jagodowe w magazynach Hurt & Detal, Smaki i Style, Restauracja, Food Forum i Serwisie Zdrowie PAP. Na uwagę zasługuje inicjatywa redakcji Jagodnika, który przez cały sezon 2022 udostępnił kampanii swoje okładki.
Zasięg kampanii w mediach społecznościowych, w ciągu 8 miesięcy 2022 roku osiągnął 5.161.026 wyświetleń. To więcej niż w latach 2019-2021, gdzie średnia roczna edycji wynosiła 7 mln wyświetleń.
W mediach tradycyjnych ukazało się 1030 publikacji, przy średniej z edycji 2019-2021 – 712 publikacji rocznie. Ilość komunikatów prasowych wyniosła 54, a realizowanych mailingów 96. W ramach realizacji różnych mini projektów powstało 113 materiałów filmowych (dla porównania w sezonie - 2019 - 55, 2020 - 50, w 2021 - 58). Plantatorzy i przetwórcy mieli okazję wziąć udział w 13 spotkaniach z mediami (2019 - 6, 2020 - 7, w 2021 - 8). Kampanię śledzić można na stronie PolskieSuperowoce.pl, m.in. w zakładkach AKTUALNOŚCI, DLA PLANTATORÓW, DLA MEDIÓW.
Promocja sprzedaży bezpośredniej i samozbiorów
W ramach projektu „Czas na polskie superowoce” promowane są doświadczenia plantatorów w organizacji sprzedaży bezpośredniej i samozbiorów. W sezonie 2022 były to słynne samozbiory truskawek w Jenkowicach koło Oleśnicy – Truskawki od Karola, rodzinne borówkobranie w Henrykowie oraz czerwcowe zaproszenie na plantacje jagody kamczackiej, w którym brało udział 12 gospodarstwach z 8 województw. Producenci dzielą się pomysłami na podjęcie setek gości, na organizację samozbiorów i zakupów przetworów.
Plantatorzy pokazują, że każdy owoc jest dla kogoś i żaden nie może się zmarnować. Goście poznają jak rosną owoce, jak wygląda życie na plantacji, uprawa w tunelu, jak na polu. Prezentacja nowych technologii staje się coraz istotniejszym elementem jagodowej edukacji. Gospodarze uczą współpracy z naturą i szacunku dla wszystkich pracujących na plantacji. Szczególne miejsce w ich relacjach zajmowały emocje związane z pracą i pomocą dla rodzin z Ukrainy.
Prezentacja walorów polskich superowoców
Owoce jagodowe promowane są w Polsce jako superowoce, bogate w substancje prozdrowotne, realnie wpływające na odporności, regenerację, nasze samopoczucie i urodę. Obok atrybutów produktowych akcentowane jest ich miejsce pochodzenia. Polskość oznacza tu także doskonały dla ich uprawy klimat. Umiarkowany ciepły przejściowy, którego cechą są duże amplitudy temperatur dobowych i rocznych. Smak i postrzeganie owoców jagodowych jako charakterystycznych dla naszego klimatu to element ich wyjątkowości. Percepcja super żywości jest bardzo atrakcyjna. Producenci pokazują konsumentom, że warto w ten sposób postrzegać nasze owoce. Dotyczy to także najpopularniejszych gatunków, których popularność nie może oznaczać tuzinkowości.
Dobrym przykładem jest truskawka. Importowane truskawki są często sprzedawane jako „polskie”. W sezonie sezon 2022 dodatkowym zagrożeniem była percepcja wysokich cen, która mogła odstraszyć konsumentów (sporo złego zrobił tu słynny mem o „czereśniach grozy”). Dlatego obok wysiłku produkcyjnego, producenci w ramach kampanii „Czas na polskie superowoce”, pokazywali, że truskawki były w 2022 roku tańsze niż w roku poprzednim. Krajowe truskawki dostępne są od kwietnia do października i że można je odróżnić od importowanych. Przypominano, że „szypułka prawdę powie”. Szypułka świeżych owoców jest soczyście zielona, sztywna i delikatnie odstaje od owocu. Warto je odróżniać, ponieważ owoce lokalne są lepszym wyborem. O tym dlaczego warto, opowiadali eksperci: plantatorzy, doradcy, dietetycy i lekarze. Przykładem takiej komunikacji jest materiał pt. Truskawka - 5 mitów, które warto obalić
Producenci malin pokazali różne odmiany i namawiali aby porównać maliny letnie z wrześniowymi. Odczarowywali tunele, pokazywali pracę owadów zapylających i ekologiczne standardy uprawy. Tego typu komunikacja w wykonaniu kolejnych gatunków buduje pożądany wizerunek producentów.
Spożycie owoców jagodowych rośnie dzięki rosnącej świadomości ich walorów. Wyraźny sukces odnieśli tutaj plantatorzy mniej znanych gatunków, wśród których najbardziej oczekiwane w 2022 roku były jagoda kamczacka, minikiwi i rokitnik. Jagoda kamczacka zyskała w minionym sezonie 2,3 mln nowych konsumentów (wzrost o 70%). Minikiwi - 1,3 mln, od początku realizacji monitoringu tego gatunku to wzrost o 60%. Rokitnik zakończył rok deklaracjami konsumpcji przetworów na poziomie 3,5 mln konsumentów, czyli o 36% więcej niż w ostatnim pomiarze.
Serdecznie dziękujemy za włączenia rokitnika do grona polskich „superowoców”, tym samym umożliwienie i przeprowadzenie jakże udanej akcji promocyjnej sfinansowanej z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Żadna z poprzednich prób rozpropagowania tej rośliny, a przede wszystkim jej niesamowitych właściwości zdrowotnych, nie odniosła takiego sukcesu. Nie wzbudziła tak wielkiego zainteresowania, nie stworzyła tyle nadziei wielu ludziom na poprawę swojego zdrowia. Za to wszystko, za przeprowadzenie promocji i znakomity medialny przekaz wiedzy o tym owocu społeczeństwu, w imieniu Kolegów i własnym, z całego serca dziękuję”
- mówi Stanisław Trzonkowski, jeden z najbardziej doświadczonych plantatorów rokitnika, Gospodarstwo Ogrodnicze w Sokółce.
Więcej o walorach owoców jagodowych na stronie PolskieSuperowoce.pl w zakładach dedykowanych poszczególnym gatunkom oraz w materiale pt. Kompendium informacji o walorach superowoców
Promocja codziennej konsumpcji
W ramach kampanii promowane są proste przepisy z wykorzystaniem owoców jagodowych. Wykorzystują one produkty powszechnie dostępne, najczęściej wchodzące w szczyt sezonu. Do najpopularniejszych należą przepisy na lekkie owocowe śniadania, z kategorii „owoce na grilla”, bowle, „obiady na upały” oraz „owoce jagodowe jakich nie znacie". Wszystkie przepisy są proste i mało pracochłonne. Większość jest do zrobienia w 20-30 minut. Są prezentowane na stronie PolskieSuperowoce.pl w zakładce PRZEPISY
Słowo codziennie jest jednym z najczęściej używanych w promocji owoców jagodowych. Jest ona kierowana do najważniejszych grupy docelowych, od dzieci i młodych matek, po ludzi aktywnych i seniorów. Wyzwaniem jest postrzeganie owoców jako niezbywalna część każdego posiłku, a nie dodatek, opcja, sympatyczna „zdrowa przekąska”, bliższa de facto wacie cukrowej. Dlatego kampania owoców jagodowych akcentuje codzienną konsumpcję.
Opracowywana komunikacja buduje świadomość roli owoców i warzyw w codziennym odżywianiu oraz znajomość faktu, że owoce i warzywa powinny stanowić połowę tego co jemy w każdym posiłku.
W 2022 roku co miesiąc prezentowane były rekomendacje żywieniowe akcentujące stałą obecność owoców jagodowych w każdym posiłku. Prosty sposób na zdrowy posiłek często przybiera formę talerza*. To modna forma prezentacji zaleceń żywieniowych. Pozwala każdemu zrozumieć jak komponować codzienne posiłki. Naszą uwagę koncentruje na czterech kluczowych grupach produktów - warzywach, owocach, źródłach białka i skrobi. Pokazuje, że kluczem do zdrowego odżywiania są łatwe do zapamiętania proporcje i duża różnorodność. Taka promocja pokazuje, że posiłek należy zacząć od wypełnienia połowy talerza owocami i warzywami. To już połowa sukcesu. Owoce mogą być z boku, ważne by nie zgubić ich jeśli nie dajemy ich bezpośrednio na talerz. To może być przysłowiowa filiżanka owoców jagodowych. Drugą połowę talerza stanowią źródła białka i skrobi - produkty pełnoziarniste, chude mięso i niskotłuszczowe produkty mleczne.
Rekomendacje aktualizowane są na stronie PolskieSuperowoce.pl w zakładce DLA ZDROWIA i URODY. Pełne zestawienie opracowanych dotychczas rekomendacji dostępne jest w materiale MASZ TO NA TALERZU
Dobra forma zaczyna się w kuchni
Promocja owoców jagodowych prezentuje je jako część zdrowego stylu życia. Sezon 2022 był pod tym względem przełomowy. W gronie producentów rozpoczęła się systemowa promocja roli owoców i warzyw w odżywianiu ludzi aktywnych. Jako środowisko zostaliśmy strategicznym partnerem Narodowego Dnia Sportu 2022. W ramach projektu „Czas na polskie superowoce!” realizowano sesje zdjęciowe pokazujące naturalność owoców w rękach sportowców oraz grafik „Jesteśmy partnerem Narodowego Dnia Sportu 2022”. Używając ich w social mediach, na stronie internetowej gospodarstwa czy w korespondencji mailowej, każdy producent może promować się jako partner tego wydarzenia. Łatwe do ściągnięcia zdjęcia i grafiki dostępne są na stronie PolskieSuperowoce.pl w zakładce NARODOWY DZIEŃ SPORTU
Centralnym punktem obchodów Narodowego Dnia Sportu był wielki rodzinno-edukacyjny piknik na błoniach PGE Narodowego w Warszawie. Częścią pikniku była strefa owoców i warzyw. Inicjatywę jej powstania wsparł Fundusz Promocji Owoców i Warzyw. Po raz pierwszy w historii zintegrowany sektor ogrodniczy pokazał swoją ofertę na imprezie masowej. W strefie owoców i warzyw swoje stoiska mieli producenci współpracujący w ramach projektu „Czas na polskie superowoce!”. Więcej na ten temat w materiale Udana promocja podczas Narodowego Dnia Sportu
III Jagodowe Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej
18 września na błoniach PGE Narodowego odbyły się III Jagodowe Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Zwycięzcą turniej została drużyna polskich producentów truskawek, którą stworzyli zawodnicy z trzech najważniejszych regionów upraw: Czerwińska nad Wisłą, regionu Grójecko-Wareckiego i Lubelszczyzny. Drugie miejsce drugie zajęli polscy plantatorzy borówek, trzecie – malin, czwarte – czarnej porzeczki. Turniej promuje owoce jagodowe, integrację branży i aktywny styl życia.
Więcej na temat jego historii na stronie PolskieSuperowoce.pl w zakładce JAGODOWE MISTRZOSTWA
Edukacja żywieniowa
W ramach kampanii „Czas na polskie superowoce!” promowane są przykłady edukacji żywieniowej i inicjatywy producentów w tym obszarze. W sezonie 2022 zobaczyliśmy przykłady zapraszania uczniów szkół podstawowych na plantacje, degustacje w przedszkolach oraz promocję owoców jagodowych wśród studentów dietetyki.
Producenci współpracują tu z nauczycielami by pokazać dzieciom miejsce owoców w ich codziennych posiłkach. Dobrym przykładem takiej współpracy jest Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Roźwienicy na Podkarpaciu. Dzieci uczą się tam, że dobry dzień zaczyna się od śniadania w domu i drugiego śniadania w szkole. Odwiedzają plantacje owoców jagodowych – poznali uprawę agrestu, malin, truskawek. Motorem tej edukacji są plantatorzy Barbara i Bogusław Wilk z gospodarstwa ekologicznego w Roźwienicy.
Więcej w materiale Agrest w dobrej formie
Producenci malin pokazali jej atrakcyjność edukując dzieci w wieku przedszkolnym. Dni Dobrego Jedzenia na warszawskim Targówku w 2022 roku odbyły się przy wsparciu producentów i projektu „Czas na polskie superowoce!”. Uczestnikami były dzieci z 23 placówek. Dzięki producentom miały okazję spróbować jesiennych polskich malin oraz porównać owoce świeże i liofilizowanych. Partnerami projektu byli Boryna i Dziki Owoc.
Więcej w materiale Malinowa edukacja
W sezonie 2022 zainaugurowano współpracę sektora ogrodniczego z Zakładem Żywienia Człowieka, Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obchodzony w październiku Światowy Dzień Owoców i Warzyw był okazją by pokazać m.in. owoce jagodowe kolejnej grupie pracowników naukowych, studentów i dzieci z partnerskich placówek. Współpraca otwiera przed producentami owoców jagodowych możliwość pokazania przyszłym dietetykom klinicznym swoich gatunków, nowych odmian.
Promocja przetworów
W sezonie 2022 zainaugurowano dwa projekty promujące innowacyjności i nowe kategorie przetwórstwa. Oba pomyślane są jako inkubatory nowych pomysłów, produktów, konceptów biznesowych i marek.
Aronia Innovation Conference to przegląd aroniowych innowacji. Zaprezentowano przykłady produktów i najciekawsze wdrożenia m.in. z Finlandii, Rumunii, Turcji, USA i Polski. Pokazały one podróż „od pola do potrzeb współczesnego konsumenta”. Spotykając się w Polsce, aroniowym centrum świata, można było spojrzeć w przyszłość jagodowego sektora.
Częścią spotkania była dyskusja na temat roli innowacyjności w rozwoju dowolnego gatunku. Projekty pomyślany jest jako miejsce promocji innowacyjność w całej branży jagodowej. Jego kolejna edycja zostanie wzbogacona o inne gatunki. Partnerami tej inicjatyw są m.in. redakcje magazynu Hurt&Detal i portalu Wiadomości Spożywcze.
Słuchając wykładów można zauważyć, że wiele jagodowych gatunków gdzieś pogubiło swoją innowacyjność. Bierzmy przykłady z prezentowanych biznesów i uczmy się innowacyjności. W ten sposób, my producenci jagodowi, możemy przyjąć z rynku gigantyczną marżę. Naprawdę bardzo dużą marżę, a to pozwoli poprawić naszą sytuację, znaleźć pasuję, no i dobre wzory do naśladowania na przyszłe lata
- komentował dr Paweł Krawiec, Horti Team, członek Jagodowego Core Teamu.
Berry Fest 2023
W ramach projektu „Czas na polskie superowoce!” rozpoczęto promocję jagodowych nalewek i win owocowych. Zorganizowano Berry Fest - spotkanie pionierów i pierwszy przegląd alkoholi z owoców jagodowych. Spotkało się kilkadziesiąt osób, które są na różnym poziomie i w różny sposób zaangażowani są w produkcję, sprzedaż i promocję owoców jagodowych. W jednym miejscu omawiano zagadnienia prawne, budowę marki, promocję, w tym łączenia trunków z jedzeniem. Partnerami tej inicjatyw są redakcje magazynów Restauracja i Hotelarz. Pełna lista nagrodzonych producentów win, nalewek i destylatów dostępna jest na BerryFest.pl
Alkohole na bazie owoców jagodowych mogą odnieść sukces rynkowy i mogą przynieść dobrobyt ich producentom. Ale przede wszystkim mogą być elementem wizerunku polskiej sztuki kulinarnej, polskiego produktu regionalnego, polskiego produktu spożywczego, polskiego rolnictwa i jagodowego sadownictwa. Owoce jagodowe przez setki lat były w głównym nurcie tego co się w Polsce uprawia i z czego się produkuje alkohol. Mam nadzieję, że zaczynają wracać w wielkim stylu
- mówi Zbigniew Kmieć, juror Berry Fest 2023, ekspert ds. rolnictwa i produkcji spożywczej Związku Przedsiębiorców i Pracodawców RP. W jury pierwszej edycji zasiedli jeszcze Łukasz Klesyk, Katarzyna Puk oraz Mikołaj Rey.
To spotkanie było unikatowe. Połączyli się producenci znakomitej żywności, plantatorzy polskich superowoców, z ludźmi, którzy z tych genialnych produktów tworzą alkohole. Mamy tu tradycje, kompetencje, klimat gościnności, która jest wizytówką Polski. To wszystko ma duży potencjał i jest za mało promowane. Dlatego tak cenna jest energia i know how, które Berry Fest połączył
- mówi Mikołaj Rey, ekspert kulinarny, smakosz i entuzjasta wyzwań gastronomicznych.
Oba projekty będą miały w 2023 roku swoje drugie edycje. Najlepsze produkty i przykłady innowacji będą promowane wśród menadżerów sklepów, sieci detalicznych i HoReCa. Ważnym celem tych projektów jest promocja postaw prorozwojowych.
Wsparcia kampanii udziela również Jagodowy Core Team. Wspólnym celem jest wzrost świadomość potrzeb i wymagań konsumentów, a szerzej promocja w branży kultury strategicznej i współpracy.
Kampanię na bieżąco śledzić można na Facebooku i Instagramie, na kanale YouTube oraz na Twitterze. Na stronie PolskieSuperowoce.pl polecamy specjalną zakładkę PRESS KIT, na której dostępne są zdjęcia użyteczne w promocji owoców jagodowych.
Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw
Publikację sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce! IV edycja."
Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Kontakt:
Maciej Dolata